Witaj

 • Lekcja bezpieczeństwa

  22 marca dzieci z klasy 4a uczestniczyły w lekcji, której tematem było bezpieczeństwo. Na niej policjanci opowiadali o zagrożeniach, które mogą nas spotkać w życiu codziennym. Uczniowie na materiale filmowym zobaczyli jak szybko potrafi się rozprzestrzeniać ogień, czym grozi niezapięcie pasów w samochodzie i sytuacje niebezpieczne z przejścia dla pieszych. Rozmawiali z policjantami co zrobić, gdy jesteśmy świadkami jakiegoś groźnego zdarzenia i jak chronić siebie w takich sytuacjach. Bardzo miłym akcentem, było podarowanie słodyczy i gadżetów mających przypominać o najważniejszym numerze alarmowym 112. :)

 • ZAWODY STRZELECKIE O POCHAR BURMISTRZA WAŁCZA

  Dnia 2 kwietnia 2019 odbyły się zawody strzeleckie o PUCHAR BURMISTRZA WAŁCZA organizowane przez  LOK w Wałczu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu zajęli drużynowo I miejsce. W kategorii klas starszych  (kl. VII i VIII) uczniowie zdobyli  puchar za zajęcie  II miejsca.

  Najlepszymi strzelcami okazali się uczniowie:

  - Julia Woźniak- złoty medal,

  - Praźmo Dawid i Natalia Mizgorska - srebrne medale

  - Kacper Woźniak brązowy medal.

    Opiekunem Szkolnego Koła Strzeleckiego przy SP 1 w Wałczu  jest pani Halina Protasiuk, która pasją strzelecką zaraża uczniów już od wielu lat.

  Gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.

   

 • Powiatowy Przegląd Teatrów Amatorskich

  27 marca w Wałeckim Centrum Kultury odbył się Powiatowy Przegląd Teatrów Amatorskich. Naszą szkołę reprezentowały dwie grupy prowadzone przez Edytę Jasińską. Koło teatralne klas I –IV ze spektaklem ,,Na strychu” oraz starsza grupa ze spektaklem ,,Wykład”.

        Odnieśliśmy ogromny sukces, otrzymaliśmy tytuł laureata w kategorii klas I - IV oraz w kategorii klas IV - VIII. Już w maju będziemy reprezentować powiat wałecki na przeglądzie wojewódzkim.

 • Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika

  W dniach 14 i 20 marca 2019 roku w szkolnej bibliotece odbyła się uroczystość: Pasowanie na czytelnika.

  Uczniowie odwiedzili biblioteczne pomieszczenia: czytelnię, wypożyczalnię i centrum multimedialne poznając regulamin obowiązujący w bibliotece. Ponadto utrwalili zasady szanowania książek i właściwego zachowania.

     Uroczystość uświetnił występ uczennic z klas starszych należących do koła bibliotecznego: Dagmary Adamkiewicz, Gabrysi Kaliskiej, Nikoli Kuźmińskiej, Natalii Ogrodnik i Aurelii Szapowicz.  Dziewczęta oprócz zaprezentowanej miniatury teatralnej, zaśpiewały piosenkę o książce, zadawały dzieciom zagadki ze znajomości tytułów książek i ich autorów.

  Dzieci wykazały się znajomością literatury dziecięcej i uroczyście złożyły obietnicę, być dobrym czytelnikiem biblioteki.

  Uczniowie klasy IA razem z wychowawczynią p. Barbarą Szymańską wypożyczyli po raz pierwszy książkę Wandy Chotomskiej „Pięciopsiaczki”, natomiast dzieci z klasy IB z wychowawczynią p. Edytą Jasińską pożyczyły książkę Leszka Kołakowskiego „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”.

  Na koniec zajęć dzieci otrzymały od pań bibliotekarek upominki w postaci kolorowanek, zakładek do książki i słodkości.

  Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem uczniów, czego dowodem były imiona-naklejki pozostawione na słoneczku w bibliotece. Łącznie pozyskaliśmy 48 nowych czytelników.

   Uroczystość przygotowały panie bibliotekarki:

   mgr Karolina Adamkiewicz i mgr Sławomira Kowalczuk

 • Jakie mamy prawa- spotkanie z prawnikiem

  W poniedziałek 11.03.2019r.  gościliśmy na zajęciach panią prawnik Annę Mikucką- Siwiec, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam wykonywaną przez siebie pracę. Opowiedziała nam i przeprowadziła warsztaty o prawach dziecka. Wiemy, że prawa mamy również my - dzieci, młodzież, czyli wszyscy, którzy nie ukończyli 18 roku życia. Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy oczekują szacunku i godnego traktowania przez Dorosłych.  Czasami Dorośli nie zdają sobie z tego sprawy lub po prostu zapominają, że my też jesteśmy ludźmi, że czujemy i bardzo łatwo nas jest skrzywdzić, zranić. 
  Aby uniknąć podobnych sytuacji niezbędna jest znajomość własnych praw, praw dziecka, które pozwolą nam godnie i z szacunkiem żyć.

 • Uczniowie klasy Ia odwiedzili Muzeum Ziemi Wałeckiej

  W dniu 20. 02 2019r. uczniowie klasy Ia odwiedzili Muzeum Ziemi Wałeckiej. Obejrzeli tam niezwykle barwną wystawę, w skład której wchodzą przedmioty kultury materialnej indiańskich plemion oraz bogaty zbiór fotografii. Wizytę wzbogaciła opowieść dotycząca kilkumiesięcznej wyprawy śladami Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki.

 • Turystyki poznawanie, języka utrwalanie, QR-kodow rozszyfrowanie

  Podczas, gdy nasi rówieśnicy wylegiwali sie pod ciepłą kołderką, my zwarci i żądni przygody  z niecierpliwością czekaliśmy na kolejną Abendteuer und Überraschung  przygotowane przez opiekunki naszego kola. Cała akcja zaczęła sie o godz. 11.oo. Spotkaliśmy się przed Kornelówką, gdzie podzieliliśmy sie na grupy, dostaliśmy karty z instrukcją i ruszyliśmy na podbój miasta:) Naszym zadaniem było odnalezienie siedmiu miejsc w samym centrum, w których czekały na nas koperty z zadaniami. Zadania były wielka zagadką, gdyż były ukryte w kodach QR. Do ich rozwiązania potrzebne były więc telefony komórkowe:) Podczas ich rozwiązywania musieliśmy wykazać sie wiedzą i umiejętnościami językowymi. Nasze panie germanistki (Daria Piórkowska i Linda Dalecka) przygotowały dla nas zadania w języku niemieckim i angielskim. Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy na dobrej zabawie a że lubimy języki obce to każda grupa była bardzo zaangażowana w zabawę i zdobyła słodki poczęstunek. Polecamy wszystkim kolo "Turystyczo-językowy zawrót głowy"  w Kornelówce:)

  Uczestnicy

 • Dzień otwarty w Kornelówce

  Pierwsze DNI OTWARTE już za nami !

  21 lutego do Kornelówki w odwiedziny przywędrowali nasi przyszli uczniowie z rodzicami.

  Atrakcji było co niemiara!

  Na rozgrzewkę dzieci wzięły udział w zajęciach zumby, a następnie tanecznym krokiem przeszły do zwiedzania klas. Nauczyciele przygotowali ciekawe zajęcia, m.in. : anglojęzyczne, plastyczne, muzyczno - ruchowe, programowania, itd. 

  Ponadto, uczniowie przekonali się, że nauka może być przyjemna i zabawna.

  Uśmiechy nie schodziły nam z twarzy :)

  Zapraszamy na kolejne spotkanie już 13 marca godz. 16.00 do 18.00 !!!

 • Wielkie święto pączkożerców

  Wielkie święto pączkożerców

  Wielkie święto pączkożerców - Obrazek 1

  28 lutego 2019 r. obchodzimy wielkie święto pączkożerców.laugh

  Cała Polska zajada się pączkami i faworkami, bo podobno w Tłusty Czwartek nie tuczą.wink

  Dopiero wieczorem usłyszymy, że z tym „nietuczeniem”, to jednak była ściema.

  Będą nas bombardowały wiadomości typu „1 pączek to 300 kalorii”, „1 pączek = godzina jazdy na rowerze”.crying

  A czy wiecie, że…koszt 1 pączka (2zł) = koszt wyżywienia afrykańskiego dziecka przez 2 dni?!

  Dlatego chcę dziś zachęcić Was do odmówienia sobie chociaż 1 pączusia i podzielenia się z bardziej potrzebującymi.

  Myślę, że każdemu wyjdzie to na zdrowie. angel

  Jak w Tłusty Czwartek okazać serce i udzielić pomocy potrzebującym w Afryce?

  Można na przykład:

  smileyKupić pączki 28 lutego na szkolnym holu naszej szkoły (nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Pączek dla Afryki”).

  smileySamodzielnie upiec jakieś słodkości (pączki, ciasta), a potem przynieść je do szkoły 28 lutego na kiermasz pączków dla Afryki.

  Wspólnie zarobione pieniążki wpłacimy na konto fundacji.

  laughKupić e-pączka za pośrednictwem strony: pączek.kapucyni.pl

  Na stronie pączek.kapucyni.pl możecie kupić dowolną liczbę „wirtualnych pączków” i w ten sposób ufundować posiłki dla dzieci.

  Możecie też przy okazji pomóc wybudować studnię. Jest to niezwykle ważne, bo prawie 1000 afrykańskich dzieci umiera każdego dnia na choroby spowodowane piciem zanieczyszczonej wody.

  W Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie pracuje 11 polskich misjonarzy kapucynów. Ich obecność tam często wykracza poza zadania związane z posługą kapłańską. Kapucyni dokarmiają osierocone, niedożywione dzieci, kopią studnie w wioskach, w których nie ma dostępu do bieżącej wody oraz budują szkoły, bo jak twierdzą, edukacja jest jedyną szansą na zmianę w sercu Afryki. W Republice Środkowoafrykańskiej, trwa wojna, a misjonarze są często jedynymi obrońcami nękanych ludzi.

  „Wyślij pączka do Afryki 2019” to zbiórka funduszy między innymi na:

  Rachunek jest prosty:

  pączki  = posiłki dla osieroconych dzieci
  pączki  = czysta, zdrowa woda z 3 nowych studni
  pączki = edukacja dla dzieci z buszu
  pączki = operacje dla niepełnosprawnych
  pączki = nowe kaplice w 3 wioskach w buszu
  pączki = nowe boisko, plac zabaw, zajęcia dla dzieciaków i wiele innych

  Zamień swoją pączkową darowiznę na konkretną pomoc dzieciom, ubogim, którymi opiekują się kapucyni.

  Rozwijajmy razem dzieło miłosierdzia!

  Wielkie święto pączkożerców - Obrazek 2

 • Szkolny Konkurs Recytatorski

  26 lutego w Bibliotece Szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, w którym wzięło udział 20 osób z klas 4-8. Recytatorzy wykazali się odmiennością gustów poetyckich. Wysłuchaliśmy tekstów m. in. Danuty Wawiłow, Wisławy Szymborskiej, Władysława Broniewskiego czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jury w składzie: Pani Wicedyrektor Joanna Rup-Bartosik, Pani Karolina Adamkiewicz oraz Pani Sylwia Głowacka-Płachta wybrały trójkę najlepszych szkolnych recytatorów. Pierwsze miejsce zajęła Lena Kasprzyk z klasy 5b, drugie miejsce zajęła Katarzyna Adamska z 7c, zaś trzecie - Natalia Zimnińska z 8c.  Te uczennice będą reprezentowały naszą szkołę 19 marca w Wałeckim Centrum Kultury na Powiatowym Konkursie Recytatorskim.  Oprócz trzech miejsc jury przyznało także dwa wyróżnienia dla: Zuzanny Maciejewskiej i Adama Zawadki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!  

 • Przedszkolaki z wizytą w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo - Leśnej ,,Morzycówka”

  W zimowy dzień przedszkolaki wybrały się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej ,,Morzycówka”.  Pani edukator Magdalena Marchwiak w przystępny i ciekawy sposób opowiedziała dzieciom jak świat zwierząt oraz roślin wygląda zimą. Dzieci samodzielnie robiły przysmaki dla ptaków. Kolejnym punktem wyprawy był spacer po lesie oraz arboretum i obserwacja uśpionej  przyrody. Ostatnim punktem naszego przyrodniczego dnia było ognisko i pyszne pieczone kiełbaski.

 • Ogólnopolski Program Edukacyjny – ,,Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”

  Przedszkolaki systematycznie zdobywają nowe wiadomości i doświadczenia na temat zdrowego odżywiania, higieny osobistej oraz profilaktyki różnych chorób. Dlatego nasza grupa wzięła udział w Ogólnopolskim Programie „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”. Program ma  za zadanie poszerzyć wiedzę rodziców, nauczycieli i dzieci w zakresie przyczyn, przebiegu i łagodzenia dolegliwości związanych z chorobami wieku przedszkolnego. Uświadomić, że nie wynikają one z zaniedbań w domu czy przedszkolu, ale mogą przydarzyć się każdemu dziecku i nie powinny być tematem tabu.

  Zadaniem przedszkolaków było przygotowanie wspólnie  z wychowawcami swojego grupowego bohatera Śmiałka, który ośmiela i pomaga pokonać trudy chorób.

 • Wizyta w Domu Pomocy Społecznej

  Jak co roku, szkolny chór Kornelówki „Tu i teraz” oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Wałczu. Uczniowie przygotowani przez panią Małgorzatę Pomagalską zaśpiewali polskie kolędy i pastorałki, a przedstawiciele SU wraz z opiekunkami J. Wilczyńską i A. Goszczyńską wręczyli upominki. Wizyta była bardzo wzruszająca zarówno dla seniorów, jak i uczniów szkoły.

 • Pieczenie pierników

 • Zajęcia informatyczne z projektu "Myślę, tworzę, działam-świadomy Europejczyk"

  Zajęcia informatyczne z projektu "Myślę, tworzę, działam-świadomy Europejczyk"

  W naszej szkole odbywają się zajęcia realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Program nosi nazwę "Myślę, tworzę, działam- świadomy, młody Europejczyk". Jednym z wielu działań jest organizacja dodatkowych zajęć komputerowych dla uczniów z zakresu podstawowych kompetencji cyfrowych oraz robotyki. Uczniowie na zajęciach uczą się między innymi programowania Ozobotów, składania robotów z klocków Lego. Oto krótka relacja z tych zajęć :).

  J. Masłowska

  Zajęcia informatyczne - FILM

 • Noworoczny Trio Basket

  26.01.19 w naszej szkole odbył się turniej piłki koszykowej „Noworoczny Trio Basket”. Do turnieju przystąpiło 12 drużyn oraz 4 szkolne. Po zaciętych rozgrywkach w fazach grupowych i finałowych najlepszą drużyną turnieju w kategorii open została ekipa z Piły. Najlepszą drużyną w kategorii podstawówek zastała drużyna KTK Piła. Nasi uczniowie zajęli kolejno 2, 3 i 4 miejsce. Najlepszym ekipom zostały wręczone puchary i nagrody rzeczowe przez  Burmistrza Miasta Wałcz Macieja Żebrowskiego i Panią Wicedyrektor SP1 Joannę Rup-Bartosik.

  W czasie rozgrywek został rozegrany „Konkurs rzutów za 3  punkty” o puchar Burmistrza Miasta Wałcz. Dla wszystkich uczestników panie kucharki przygotowały pyszną zupa. 

  Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele WF

  Film

 • ANGLOJĘZYCZNE ZMAGANIA RECYTATORSKIE W NASZEJ SZKOLE

  22 stycznia odbyły się w naszej szkole, jak co roku, Międzyszkolne Anglojęzyczne Zmagania Recytatorskie. Do konkursu przystąpiły szkoły podstawowe z: Wałcza, Gostomii, Karsiboru, Szwecji i Witankowa.

              Konkurs przeznaczony był dla klas II, III i IV. W każdej grupie wiekowej szkoły mogły wytypować maksymalnie 2 uczestników, których zadaniem było wyrecytować wybrany wiersz w języku angielskim. Do konkursu przystąpiło 30 osób. Komisja, złożona z losowo wybranych nauczycieli języka angielskiego ze szkół biorących udział w konkursie, wyłoniła uczestników, którzy wykazali się szczególnymi umiejętnościami językowymi i recytatorskimi. Uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca w poszczególnych grupach wiekowych, to:

   

  Klasy II

  I miejsce – Marcin Białecki z SP nr 4 w Wałczu

  II miejsce – Wiktoria Hałas z SP nr 1 w Wałczu

  III miejsce – Magdalena Baszczyn z SP nr 5 w Wałczu

   

  Klasy III

  I miejsce – Andrzej Jarosz z SP nr 4 w Wałczu

  II miejsce –  Patrycja Hamera z SP w Karsiborze

  III miejsce – Amelia Dolecka z SP nr 1 w Wałczu

   

  Klasy IV

  I miejsce – Borys Dominiak z SP nr 1 w Wałczu

  II miejsce – Zofia Śmist z SP nr 4 w Wałczu

  III miejsce – Kinga Mazurkiewicz z SP nr 1 w Wałczu

   

  Konkurs, którego organizatorami byli nauczyciele języka angielskiego z naszej szkoły, odbył się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Podczas oczekiwania  na wyniki konkursu uczennice z klasy VIIIB (Helena Bodak, Hanna Wilczyńska i Kamila Sydonowicz) zorganizowały uczestnikom gry i zabawy.

   

  Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w naszym konkursie!

  Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy w przyszłym roku!

 • Wałeccy „Kornelowcy” na podium w I Diecezjalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Koszalinie

  20 stycznia 2019 roku najlepsi kolędnicy z całej diecezji zjechali się do Koszalina, żeby wyśpiewać bożonarodzeniową radość i podtrzymać najpiękniejszą tradycję.

  Całe bogactwo kolędowych tradycji oraz wiele zupełnie nowych utworów bożonarodzeniowych można było usłyszeć podczas finałowego koncertu I Diecezjalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Za sprawą najlepszych z najlepszych, wyłonionych podczas grudniowych eliminacji, koszaliński kościół pw. św. Wojciecha rozbrzmiał pięknym śpiewem dzieci i młodzieży.

  W przesłuchaniach, które odbywały się w Koszalinie i w Pile, wzięło udział łącznie ponad 400 uczestników.

  Jury oceniające finałowe zmagania, nie miało łatwego zadania. W poszczególnych kategoriach wiekowych wśród zespołów za najlepsze uznano „Makuszynki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego z Wałcza, które zaprezentowały utwór
  „Świeć gwiazdeczko”.

  W kategorii chórów  wyróżnienie otrzymał chór „Tu i teraz” również ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego z Wałcza, który zaśpiewał „ Jezusa narodzonego”.

  Jesteśmy bardzo dumni z uczniów naszej szkoły, zaprezentowali się wspaniale i godnie reprezentowali nasze miasto.

  Opiekunem szkolnych chórów jest Małgorzata Pomagalska , a zespół Djembe ( bębniarzy) przygotował Paweł Proniuk. Uwiecznieniem tej uroczystości zajęła się  Anna Ogonowska.

  Opracowanie teksu – Anna Ogonowska

  Zdjęcia – Anna Ogonowska

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wałczu
  ul. Robotnicza 23
  78-600 Wałcz
 • tel./fax (67) 387 30 55

Galeria zdjęć