Witaj

 • Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa

  W Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w  Wałczu, w miesiącu grudniu odbył się konkurs „ Na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową”, którego organizatorami  były Bożena Błażewicz i Anna Ogonowska. Celem konkursu było  kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych w szkole,   rozwój zainteresowań kulturą ludową wśród dzieci, jak również rozbudzanie i rozwijanie talentów plastycznych i technicznych wśród uczniów. W konkursie wzięło udział ponad 60 uczniów.  Warunkiem uczestnictwa było wykonanie przestrzennej szopki bożonarodzeniowej z dowolnych materiałów i elementów, wielkość szopki dowolna. Powołana przez organizatorów komisja konkursowa w skład, której weszły  wicedyrektor  Joanna Rup – Bartosik,  Małgorzata Piesiak i Teresa Słowińska, miała niełatwe zadanie, aby dokonać wyboru tych najpiękniejszych, ponieważ każda szopka była wyjątkowa. Po burzliwej dyskusji komisja ogłosiła zwycięzców :

  Kategoria klas I -III

  I miejsce – Kornel Fiałkowski  kl. III a

  II miejsce –  Jakub Gudański kl. II a

  III miejsce – Oskar Mielcarz kl. I b

  Wyróżnienia:

  Jan Marianowski kl. II a

  Nikodem Kupczyk kl. II b 

   

  Kategoria klas IV - VII

  I miejsce – Piotr Lubera  kl. VI b

  II miejsce – Barbara Sawościanik kl. VII b

  III miejsce – Ewa Piechut kl. IV c

  Wyróżnienia:

  Dominika i Maja Brożek kl. VI b i kl. V d

  Karol Musiał kl. IV a

   

  Od 5 do 11 stycznia 2019r. prace uczniów można podziwiać w Wałeckim Centrum Kultury.

  Bardzo serdecznie zapraszamy na wystawę.

                                                                                                             Bożena Błażewicz i Anna Ogonowska

 • NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii NAUCZYCIEL NA MEDAL.

 • Pieczenie świątecznych pierniczków

  Dnia 13.12.2018r. grupa uczniów należących do „Koła Turystycznego z elementami języka niemieckiego” z SP1 wraz z opiekunkami p. L. Dalecką i p. D. Piórkowską spotkała się, by wspólnie robić świąteczne pierniki. Oprócz mieszania, ugniatania, wałkowania, wykrajania, pieczenia i dekorowania, uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności językowe, nazywając po niemiecku wykonywane czynności podczas całego procesu tworzenia pierników. Nie zabrakło również wypisywania kartek świątecznych, które zostały wysłane do Domu Dziecka i Domu Pomocy Społecznej. Całej pracy towarzyszyło śpiewanie kolęd i miła, świąteczna atmosfera.

 • „PREZENTY BEZ PUDŁA” W NASZEJ SZKOLE

  13 grudnia zorganizowaliśmy w naszej szkole przedświąteczną sprzedaż wypieków w ramach akcji „Prezenty bez Pudła” promowanej przez UNICEF.

  Celem naszej akcji była pomoc potrzebującym dzieciom z Afryki oraz uświadomienie naszym kolegom i koleżankom zagrożeń chorobami i niedożywieniem, jakie panują w Afryce.

  Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że wszystkie ciasta i babeczki (16 rodzajów) sprzedaliśmy jeszcze przed południem.

  Dzięki zebranej kwocie 858 zł 25 gr zakupimy:

  - szczepionki przeciw: polio, tężcowi, gruźlicy i odrze dla 40 dzieci, 

  - mleko terapeutyczne (27 litrów) i pastę terapeutyczną (30 sztuk),

  - tabletki uzdatniające wodę (5 000 tabletek),

  - tabletki odrobaczające (300 tabletek),

  - żelazo dla mam (1 000 tabletek)

  - paracetamol (1000 tabletek),

  - saszetki ORS (100 sztuk),

  - mikroelementy w proszku (300 saszetek),

  - apteczkę pierwszej pomocy,

  - wyprawkę do szkoły,

  - piłkę nożną.

  Powyższe produkty i przedmioty są niezbędne, aby uchronić dzieci w Afryce przed chorobami, leczyć te, które są chore, ratować życie niedożywionym dzieciom oraz zapewnić im szczęśliwsze życie.

  Jesteśmy wdzięczni wszystkim osobom, które wsparły naszą akcję poprzez zakup naszych słodkości.

  Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszym rodzinom.

  Klasa 4c z wychowawczynią – Alicją Miler

 • Najserdeczniejsze życzenia

  Dnia 2 grudnia 2018 roku mieszkanka Wałcza pani Regina Falak- Borek skoczyła 100 lat. Jest to nasza była pracownica.

  Z tej okazji Dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Kornelówki składają jubilatce najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju, cudownych dni spędzanych w gronie najbliższych, już nie 100 a 200 lat!!

    Pani Regina przeprowadziła się do Wałcza w 1945 roku zaraz po wojnie i od tego czasu niezmiennie związana jest z naszym miastem. Tu założyła rodzinę, tu pracowała zawodowo. Przez blisko 20 lat ( 1969-1988) była pracownikiem Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu, na początku jako woźna, później jako kucharka.

 • Euroweek

  W dniach 4-8 grudnia 46 uczniów i 4 opiekunów z Kornelówki uczestniczyło w obozie językowym Euroweek, który odbywał się w Długopolu Dolnym. Program Euroweek Szkoła Liderów działa już od ponad 20 lat na Ziemii Kłodzkiej, gdzie jest kilka ośrodków w których odbywają się zajęcia z wolontariuszami z całego świata. Nasze warsztaty w szczególności odbywały się z wolontariuszami z Kolumbii, Indonezji i Meksyku ale przyjeżdżali również do nas na zajęcia wolontariusze z Kosowa i Pakistanu, których mieliśmy okazję poznać już na poprzednim wyjeździe Euroweek. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję rozmawiać, tworzyć filmy, plakaty oraz przedstawienia w języku angielskim. Poza tym mieli możliwość zabawy w różnorodne gry integracyjne oraz zabawy przy dźwiękach muzyki. Tego rodzaju wyjazdy pozwalają rozwinąć się uczniom. Nasi uczniowie pokazali się z jak najlepszej strony. Jestem z nich dumna.

  Agnieszka Stępień

 • Galeria Pod Aniołami

  Niedawno przedszkolaki  z Kornelówki odwiedziły Galerię Pod Aniołami. Pod bacznym okiem instruktorki Pani Agnieszki Małaszko maluchy miały okazję stworzyć swoje niepowtarzalne ceramiczne rękodzieło. Każdy przedszkolak wykonał przepiękną świąteczną choinkę.  Podczas warsztatów mogliśmy zapoznać się z niecodzienną techniką plastyczna jaką jest praca w glinie, wykorzystać swoją fantazję i zmysł estetyczny, a także poćwiczyć sprawność małych rąk. Efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich.

  AGP

 • Szachowe zmagania w Kornelówce

     22 listopada br. na sali sportowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu rozegrany został Międzyszkolny Szachowy Turniej Niepodległościowy dla uczniów szkół podstawowych. W zmaganiach uczestniczyło 35 zawodników, którzy rozegrali łącznie 119 pojedynków przy szachownicy. 

  Oprócz uczniów ze wszystkich wałeckich szkół podstawowych w zawodach udział wzięli również reprezentanci Szkoły Podstawowej w Tucznie. Sam turniej był emocjonujący i wyrównany, a o jego losach zadecydowała dopiero ostatnia siódma runda. Pierwsze miejsce wywalczył ostatecznie Maksym Zacharczuk z SP 1 Wałcz, na dugiej pozycji uplasował się Czarek Goszczyński, również z SP 1 Wałcz. Trzecia lokata przypadła natomiast reprezentantowi SP 5 Wałcz Wojciechowi Topyła. Nagrodą uhonorowano również najlepszą zawodniczkę, którą została Lena Gutowicz z SP 5 Wałcz oraz najmłodszego zawodnika Leona Zacharczuka z SP 1 Wałcz (2 klasa).  
    Organizatorami imprezy byli nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu; Karolina Glinka-Komorowska, Bartosz Pawlik, Vasyl Zacharczuk. Puchary i nagrody rzeczowe ufundował Urząd Miasta Wałcz oraz Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu.

 • Międzyprzedszkolny Konkurs Ekologiczny

  Pod koniec listopada w Publicznym Przedszkolu nr 6 ,,Stokrotka” odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Ekologiczny. Celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym oraz sprawdzenie ich wiadomości o przyrodzie. W konkursie brały udział dzieci 5 i 6 letnie z wałeckich przedszkoli. Ich zadaniem było zaśpiewać piosenkę o tematyce przyrodniczej, odpowiedzieć na różne pytania dotyczące ekologii oraz wykonać zadania praktyczne- posegregować odpady, rozpoznać i nazwać rośliny rosnące w lasach i zwierzęta w nich żyjące. Nasze przedszkolaki również wzięły udział w konkursie. Cała grupa dzielnie kibicowała i wspólnie śpiewała piosenkę, a na forum reprezentowali nas Jagoda durak i Aleksander Fiszer. W jury zasiadły pani Magdalena Marchwiak z Nadleśnictwa Wałcz, dyrektor przedszkola nr 6 oraz przedstawicielka Rady Rodziców. Jury uznało, że wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą i otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody. My w nagrodę dostaliśmy dorodna sadzonkę pięknego świerka.

  AGP

 • Wymiana pocztówkowa

  Wymiana pocztówkowa pomiędzy przedszkolami to akcja, której zasada działania jest niezwykle prosta. Przedszkola  przesyłają do siebie pocztówki z sympatycznymi pozdrowieniami. Pocztówkowa współpraca może być związana z dowolną tematyką. Najczęściej jednak przedszkola przesyłają między sobą pocztówki, dzięki którym dzieci mogą zapoznać się z innymi regionami Polski. Dzieci w naszym oddziale przedszkolnym z niecierpliwością czekają na każdą nową pocztówkę. Po przeczytaniu umieszczają ją na specjalnej mapie w celu określenia miejsca z którego do nas dotarła. Dla przedszkolaków  forma komunikacji klasyczną drogą pocztową jest mało znana, ponieważ została zastąpiona przez  smsy i maile. Zabawa w ,,pocztówkowanie” niesie ze sobą wiele korzyści.  Dzieci poznają geografię Polski, rozbudzają zainteresowanie turystyką i podróżami, uczą się, jak wysyłać listy, przyjmują otwartą postawę na świat.

  AGP

 • Stare czy nowe obyczaje?- andrzejkowe tradycje w Ia

  Dawno, dawno temu, kiedy jeszcze nie było prądu, telewizji, a ludzie spędzali długie jesienne wieczory przy świecach, umilali sobie czas wspólnymi zabawami i tańcami. Był to również czas sprzyjający wróżbom i przewidywaniu przyszłości. W wigilię świętego Andrzeja młode dziewczyny pragnęły dowiedzieć się jak szybko wyjdą za mąż. Kilka dni wcześniej w wigilię świętej Katarzyny wróżyli sobie kawalerowie. Wróżby te były traktowane bardzo poważnie. Z czasem zwyczaj obchodzenia katarzynek zaczął zanikać, na rzecz andrzejek. Obecnie jest to wieczór zabawy i wróżb traktowanych z przymrużeniem oka, który obchodzą zarówno dziewczęta jak i chłopcy.

  BSz

 • Szczotko, szczotko, hej szczoteczko!

  W naszej grupie przedszkolnej systematycznie promujemy zachowania prozdrowotne. Dzieci zdobywają wiedzę na temat zdrowego odżywiania, właściwej diety, nabywają umiejętności z zakresu higieny osobistej.

  W ramach kształtowania nawyków prozdrowotnych odwiedziliśmy gabinet stomatologiczny. Stomatologia na Leśnej. Celem wizyty było ukazanie konieczności i ważności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Przedszkolaki dobrze wiedzą o negatywnym wpływie próchnicy na zęby mleczne i stałe, wiedzą jakie pokarmy dobrze służą budowie zębów, a jakie je niszczą.

  Panie pielęgniarki stomatologiczne zapoznały dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, wyjaśniły jak się leczy zęby, pokazały dzieciom działanie sprzętu medycznego. Przedszkolaki miały również pokaz prawidłowego szczotkowania zębów.  Każde  dziecko mogło usiąść na fotelu, na którym  stomatolog leczy zęby. Dzieci dowiedziały się co robić i jak dbać o zęby, aby długo cieszyć się pięknym uśmiechem. Na koniec wizyty dzieci dostały drobne upominki i odznaki dzielnego pacjenta. Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie lekarskim. Mamy nadzieję, że będą systematycznie odwiedzały dentystę podczas wizy kontrolnych. Dziękujemy za możliwość odwiedzenia gabinetów dentystycznych Państwu Agnieszce i Maciejowi Błońskim.

  AGP

 • XVI Szkolny Konkurs Poezji Religijnej

  27 listopada 2018r. w naszej społeczności szkolnej odbył się już po raz szesnasty Szkolny Konkurs Poezji Religijnej. Wzięło w nim udział ok. 60 uczniów w trzech kategoriach wiekowych kl. I – III, kl. IV – VI i kl. VII – VIII. Uczestnicy recytowali wiersze o różnej treści, dotyczące osoby św. Jana Pawła II, świąt Bożego Narodzenia, a także wiersze o Świętych i Aniołach. Recytatorów oceniała komisja, w skład której weszli: pani Alicja Kuczkowska - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy Parafii pw. św. Mikołaja w Wałczu, pani wicedyrektor Joanna Rup – Bartosik,  pani Karolina Adamkiewicz, pani Anna Nowak oraz ks. prałat Antoni Badura – proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Wałczu. Dzieci starały się jak najlepiej zaprezentować swoje wiersze.

  Konkurs rozpoczęli najmłodsi uczniowie naszej szkoły – przedszkolaki:

  Aniela Baziak

  Michał Bocheński

  Maksymilian Kupczyk

   i przepięknie się zaprezentowali wprowadzając i dodając otuchy swoim starszym koleżankom i kolegom.

  Po burzliwej dyskusji komisja wyłoniła następujące osoby:

  Kategoria klas I -III

  I miejsce – Marta Bączkowska kl. II a

  II miejsce – Róża Prendecka kl. I b

  III miejsce – Amelia Dolecka kl. III a

  Wyróżnienie:

  Jan Kowalski kl. Ib 

  Kategoria klas IV - VI

  I miejsce – Matylda Wyrzykowska  kl. VI b

  II miejsce – Gabriela Templin kl. V c

  III miejsce – Adam Zawadka kl. IV d

  Wyróżnienia:

  Aleksandra Wenio kl. IV c

  Wiktoria Błaż kl. IV a

  Bartłomiej Pelc kl. IV a

  Dagmara Adamkiewicz kl. VI b

   

  Kategoria klas VII – VIII

  Wyróżnienie :

  Katarzyna Adamska kl. VII c

  Nagrodzeni otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz drobne upominki rzeczowe.

  Gratulujemy zwycięzcom!!!!

   Zapraszamy do udziału w konkursie za roku.

                                                                                                                Anna Ogonowska

 • Świętujemy niepodległość

  Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie kl. I a zostali wprowadzeni w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano im sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W dniu 9 listopada o godz. 11.11 uczniowie wraz z całą społecznością  „ Kornelówki”  odśpiewali hymn  państwowy . Obserwowali też „Poloneza na 100 par” w wykonaniu młodzieży, nauczycieli i rodziców.   Po uroczystościach szkolnych uczniowie przeszli pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zapalili znicze.

  Barbara Szymańska

 • I a uczy się pływać!

  Udział w projekcie daje uczniom nie tylko możliwość nauki pływania, ale również aktywnego spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy. Ćwiczenia w formie zabawowej dostarczają  mnóstwo radości i satysfakcji, rozbudzają potrzebę uczestnictwa w tej formie aktywności ruchowej. Dzieci nauczyły się w sposób odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z basenu. Wspólne wyjazdy integrują  uczniów. Zaangażowały także do wspólnych działań rodziców.

  Barbara Szymańska

 • DLA CIEBIE OJCZYZNO

  DLA CIEBIE OJCZYZNO

  Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości 15 listopada w Kornelówce odbył się wyjątkowy wieczór poezji i piosenki patriotycznej. Gratulujemy uczniom wspaniałych występów, a nauczycielom za niesamowicie ciekawą lekcję historii. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie!

 • ,,Myślę, tworzę, działam - świadomy młody Europejczyk"

  Zajęcia Matematyczne w klasie II a w ramach  projektu ,,Myślę, tworzę, działam - świadomy młody Europejczyk".

 • Powiatowe obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Powiatowe obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Reprezentacja Kornelówki pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu 11 listopada 2018r.

 • Kornelówka świetuje niepodległość Polski.
  09.11.2018

  11 listopada świętuje cała Polska, świętuje więc i Kornelówka. Setna, okrągła rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości to niesamowita okazja aby upamiętnić tamto wydarzenie, jako jedno z najważniejszych w naszej długiej historii. Nasza szkolna społeczność celebrowała ten dzień wraz z milionami Polaków w całym kraju i za granicą.

  Dla zgłębienia i poszerzenia wiedzy naszych uczniów dotyczącej tego jakże istotnego dla Polski okresu, zorganizowany został w naszej szkole turniej historyczny pod tytułem „Droga do wolności”. Ze względu na specyfikę i poziom trudności materiału historycznego, wzięli w nim udział uczniowie klas VII i VIII.

  Turniej składał się z wielu konkurencji, a uczestnicy mogli wykazać się zarówno wiedzą historyczną, jak i zdolnościami artystycznymi, reżyserskimi, a nawet umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy rannym osobom.

  Widzowie i jury mogło podziwiać wykonane przez uczestników dowolna techniką plastyczną plakaty na temat „Droga do wolności”. W tej konkurencji najwyżej oceniona została praca klasy VIIc.

  Niewątpliwą atrakcją turnieju była prezentacja konkursowych filmików mających na celu odpowiedź na pytanie: Czym jest dla Ciebie ojczyzna?”. Pomysłowość w realizacji prac wzbudziła podziw jury i widzów. Zwycięskim okazał się film nakręcony przez klasę VIIIc.

  W klasyfikacji generalnej turnieju rywalizacja była bardzo zacięta. Praktycznie do ostatniej konkurencji nie wiadomo było kto zostanie zwycięzcą. Ostatecznie pierwsze miejsce zdobyła męska drużyna reprezentująca klasę VIIIb, drugie- klasa VIIb, a trzecie- VIIIa.

  Wszyscy, a w szczególności zwycięskie zespoły popisały się bardzo dobrą wiedzą i znajomością wydarzeń i postaci historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918r.

  Szerokim echem odbiła się w całym kraju akcja zaplanowana w tym dniu akcja odśpiewania przez Polaków polskiego hymnu narodowego. O tej samej godzinie-o  11:11 w całej Polsce uczniowie szkół, pracownicy zakładów pracy, sportowcy, żołnierze i przedstawiciele innych grup zawodowych śpiewało Mazurka Dąbrowskiego dla uczczenia naszego Święta Narodowego. Oczywiście uczniowie i nauczyciele Kornelówki  również przyłączyli się do tej akcji. Efekt był piorunujący i wzbudził emocje u każdego, kto był świadkiem i uczestnikiem tego wydarzenia.

  Na koniec tego jakże radosnego dnia, nie mogło obyć się bez uczczenia święta niepodległości wspólnym odtańczeniem tradycyjnego poloneza. W korowodzie wzięli udział zarówno uczniowie, jak i grono pedagogicznej naszej szkoły.

  Bardzo dobrze wróży na przyszłość, że młode pokolenie Polaków celebruje i świętuje okrągłą rocznicę tego jakże ważnego dla naszego kraju wydarzenia. Szkoda tylko, że następna będzie dopiero za …100 lat.

  POLONEZ DLA NIEPODLEGŁEJ

  Rekord dla niepodległej

 • Zbiórka dla Gabrysia

  Dnia 30 września 2018 roku wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu zorganizowali kwestę w kościele św. Mikołaja na rzecz małego parafianina  4,5 letniego Gabrysia, u którego nagle wykryto mięsaka złośliwego. Rozpoczęto chemioterapię, a w planach jest dalsze długie i kosztowne leczenie. Wolontariusze kwestowali całą niedziele, po każdej Mszy Świętej, za co serdecznie im dziękuję!

  Podczas kwesty wolontariusze zebrali 1705,06 zł.

  Wszystkim, którzy wsparli dobrowolną ofiarą małego Gabrysia składamy ogromne podziękowania!

   Pieniądze przelane zostały w całości na konto  Caritas Diecezji nr 60 1020 2791 0000 7002 0234 4976  z dopiskiem „GABRIEL”.

                                                                                                   Opiekun SKC Anna Ogonowska

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wałczu
  ul. Robotnicza 23
  78-600 Wałcz
 • tel./fax (67) 387 30 55

Galeria zdjęć