Aktualności

    • Euroweek
     • Euroweek

      W dniach 12-16 listopada, 44 uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII uczestniczyło w warsztatach Euroweek w miejscowości Różanka w Kotlinie Kłodzkiej. Program EuroWeek - Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączać się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.W trakcie zajęć wolontariusze z różnych krajów starają się dotrzeć do każdego dziecka i rozwijać w nim najbardziej cenione w obecnej chwili umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole.Zajęcia prowadzone są w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Fundacji Euroweek. W czasie wyjazdu uczniami opiekowały się nauczycielki: Agnieszka Stępień, Olesia Kurzak, Joanna Masłowska i Marta Kotarska.

     • Szkolny Turniej Wiedzy Historycznej

      Dnia 18 listopada w naszej szkole klasy VII i VIII uczestniczyły w wyjątkowych obchodach 101 rocznicy odzyskanie niepodległości. Kolejny raz  uczniowie  Kornelówki brali udział w szkolnym turnieju historycznym pt. ,,Droga do wolności”. Jak się okazało, największą wiedzą wykazali się chłopcy z klasy VIII b ,drugie miejsce zajęła drużyna  klasy VIII c,  trzecie - klasa VII b. W trakcie trwania turnieju widzowie  podziwiali prace plastyczne,  wykonane dowolną techniką .Oczywiście temat pracy związany był z  odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jak się okazało, różnie tę niepodległość widzą młodzi ludzi. Uczestników konkursu wspierały ich klasy śpiewając pieśni patriotyczne. ,,Legiony” czy Przybyli ułani ” zabrzmiały ciekawie w wykonaniu tak młodych ludzi. Możemy tylko wierzyć, że kiedyś nauczą tych pieśni następne pokolenia i nie pozostaną  one tylko historią zapisana w starych śpiewnikach.

    • Liczymy i pieczemy.
     • Liczymy i pieczemy.

      ,,Dzieciom wydaje się często, że nauka matematyki w codziennym życiu nie będzie zbyt przydatna. Nic bardziej mylnego! Matematykę można odnaleźć dosłownie wszędzie”. Szczególne miejsce zajmuje także w każdej kuchni. W związku z tym w klasie IIIa została przeprowadzona lekcja matematyki połączona z pieczeniem rogalików. Pomysł na lekcję zaczerpnęliśmy ze scenariuszy w E – dziennika.

      Uczniowie chętnie podjęli wyzwanie.  Obliczyli dokładne ilości składników na rogaliki, które były zaszyfrowane działaniami matematycznymi. Następnie samodzielnie odmierzyli odpowiednią ilość każdego składnika, korzystając z dostępnej wagi i miarek. Przez dwie lekcje dzieci pracowały zupełnie samodzielnie, mając za instrukcję pojedynczą kartkę papieru! Podczas zajęć towarzyszyły dzieciom emocje i zaangażowanie. Po wykonaniu zadania po szkole roznosił się smakowity zapach rogalików. Każde z dzieci zabrało jeszcze ciepłe wypieki do domu.

    • „EKO-PLAKAT”
     • „EKO-PLAKAT”

      Uczniowie Kornelówki wzięli udział w konkursie plastycznym dla młodzieży z klas IV-VIII pod nazwą „EKO-PLAKAT” organizowanym w ramach projektu pn. „Kompleksowe działania edukacyjne w zakresie gospodarki odpadami dla mieszkańców powiatu wałeckiego”

      W konkursie zostali wyróżnieni następujący uczniowie:

      - miejsce III Dominika Brożek kl. VII b - nagroda deskorolka,

      - wyróżnienie Maja Brożek,  za pracę pod hasłem: Każdy wałczanin dobrze już wie, że śmieci segregować powinno się!

      Dnia 15 listopada w sali klubowej Wałeckiego Centrum Kultury nagrodzone dzieci odebrały nagrody. Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie i otrzymali drobne upominki:

      - Małgorzata Cieśla, kl. VI d

      - Przemysław Kaziukajtis, kl. V b

      - Krystian Kołosowski, kl. VI d

      - Lena Komorowska, kl. V c

      - Bartłomiej Krawczyk, kl. VII b

      - Wiktoria Lorek, kl. v c

      - Piotr Pelc, kl. VI b

      - Bartłomiej Pelc, kl. V a

      - Hanna Pilarska VI c

      - Zofia Pilarska, kl. IV a

      - Maria Szczepaniak, kl. VI b

       

      Gratulujemy!

    • Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka
     • Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

      20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci
      i ich prawa.
      To dzień, w którym głośniej niż zwykle mówimy o prawach dziecka, przypominając, że są one niezbywalne i należy je zawsze respektować. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

      Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

      Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj przedstawił projekt Konwencji i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ uchwalenie tego niezwykle ważnego dokumentu. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej, dlatego też spoczywa na nas szczególna odpowiedzialność, aby prawa dziecka były w Polsce znane
      i przestrzegane.

    • KORNELÓWKA w Klubie Szkół UNICEF
     • KORNELÓWKA w Klubie Szkół UNICEF

      Klub Szkół UNICEF to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Celem Klubu jest  edukowanie uczniów na temat sytuacji ich rówieśników z różnych części świata oraz kształtowanie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec problemów współczesnego świata.

      Szkoły należące do Klubu uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, a także organizują działania zaplanowane na dany rok szkolny. Każdego roku harmonogram prac ulega zmianie – raz zaprosimy uczniów do uczczenia ważnych dni międzynarodowych, innym razem zaproponujemy organizację w szkole specjalnych wydarzeń. Zawsze jednak przyświeca nam ten sam cel – uświadamianie istnienia zjawisk
      i współzależności łączących ludzi i miejsca oraz kształtowanie postawy pro-pomocowej. Szkolnym koordynatorem Klubu UNICEF jest pani Agnieszka Goszczyńska.

    • Narodowe Święto Niepodległości
     • Narodowe Święto Niepodległości

      Delegacja uczniów z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział 11 listopada w uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęły się w południe na placu Wolności w Wałczu, gdzie wspólnie odśpiewano hymn Polski („Niepodległa do Hymnu”). Następnie w kościele pw. św. Mikołaja odbyła się msza święta za ojczyznę, po której zgromadzeni uczestniczyli w uroczystym odczytaniu Apelu Pamięci przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Bankowej.

    • Uczniowie klasy Ia i III a z wizytą u żubrów i rysiów 
     • Uczniowie klasy Ia i III a z wizytą u żubrów i rysiów 

      W środę 6 listopada uczniowie klasy Ia i III a wybrali się z wizytą do ,,Dzikiej Zagrody” – zagrody żubrów i rysiów. Dzika Zagroda k/ Jabłonowa oba gatunki zwierząt prezentuje w warunkach zbliżonych do naturalnych. Po terenie obiektu oprowadzały panie przewodniczki, które bardzo ciekawie opowiadały o swoich podopiecznych. Dzięki nim uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat żubrów zdobyte w trakcie lekcji i samodzielnych poszukiwań. Mieli również okazję zobaczyć żubry z bardzo bliska – w trakcie samodzielnego karmienia tych największych lądowych ssaków Polski. Było to wspaniałe doświadczenie i niesamowita zabawa. Dzieci karmiły żubry marchewkami. Widać było, że zarówno zwierzętom, jak i dzieciom sprawia to wiele przyjemności.  Ciekawym zajęciem były również wykonywane zespołowo prace plastyczne. Klasa pierwsza wykonała olbrzymi plakat przedstawiający żubry, a klasa III rysie.  Mimo deszczowej pogody dzieci bawiły się znakomicie. Młodzi przyrodnicy zadowoleni z ciekawej wyprawy powrócili do szkoły.

    • Uroczyście i emocjonująco. Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu
     • Uroczyście i emocjonująco. Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu

                Ceremonia pasowania na ucznia jest zawsze ważnym wydarzeniem w szkolnym kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu.  Uroczystość odbywa się zazwyczaj w październiku. W tym roku tym szczególnym dniem dla pierwszoklasistów i przedszkolaków był 25 dzień października.
                 W piątek punktualnie o godz. 9.00, na dużą, pięknie udekorowaną salę dumnie wkroczyły w galowych mundurach dzieci z dwóch klas pierwszych i oddziału przedszkolnego pod opieką swoich wychowawczyń: pani Agnieszki Pająk, Małgorzaty Kozak, Agnieszki Ostrowskiej.     

               Niezwykle ciepłe powitanie swoim młodszym kolegom i koleżankom przygotowały dobre duszki „Kornelówki”. W te role doskonale wcielili się uczniowie klasy piątej: Blanka Dalecka, Aleksandra Wenio, Borys Dominiak i Jakub Wiśniewski. Następnie pierwszoklasiści wystąpili w programie artystycznym. Wspaniale radzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć, recytować wiersze, a także że znają szkolny savoir vivre. Prowadzące uroczystość panie Barbara Szymańska i Karolina Glinka-Komorowska sprawdziły również jak w Kornelówce wygląda współpraca rodziców, wychowawców i dyrekcji poprzez udział w drużynowej grze towarzyskiej – Kalambury. Wszystkim kibicowali zaproszeni goście w osobach: pani Mariola Śmich wizytator Kuratorium Oświaty w Szczecinie, pani Alicja Klejdysz- Naczelnik Wydziału Oświaty i pani Małgorzata Marianowska- przewodnicząca Rady Rodziców SP1, a także licznie zgromadzeni rodzice i dziadkowie.  
                  Po gromkich brawach nastąpiła ta najbardziej oczekiwana ceremonia – ślubowanie
      i pasowanie na ucznia. Najpierw pierwszoklasiści i przedszkolaki ślubowały, że będą starać się: dobrze uczyć, słuchać nauczycieli, pomagać słabszym, dbać o honor swojej szkoły
      i klasy. Następnie pani dyrektor Ewa Hołowska – Kędzierska i i wicedyrektor Joanna Rup-Bartosik wielkim ołówkiem pasowały każdego pierwszoklasistę na ucznia.   
                    Na zakończenie Pani Dyrektor serdecznie wszystkim pogratulowała i wręczyła dzieciom prezenty. Podziękowała także ich rodzicom za wybór dla swoich dzieci tej właśnie szkoły. Wspólny poczęstunek zakończył niezwykle emocjonujący dla wszystkich dzień.

    • Wolontariat, to coś więcej niż pomaganie innym…
     • Wolontariat, to coś więcej niż pomaganie innym…

      Komunikatywność, praca w zespole, organizacja i planowanie czy kreatywność – to tylko niektóre z szerokiego wachlarza kompetencji szlifowanych przez wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu.

      Wolontariusze Kornelówki - "Jestem, chcę, pomagam" i Szkolne Koło Caritas pod opieką Justyny Wilczyńskiej, Agnieszki Goszczyńskiej i Anny Ogonowskiej, 23 października 2019 roku w godzinach popołudniowych, zorganizowali akcję porządkowania grobów na cmentarzu komunalnym na Dolnym Mieście. Zaopatrzeni w potrzebne narzędzia, worki na śmieci i rękawice, pełni sił i zapału ruszyli do działania. Efektem ciężkiej pracy było kilkadziesiąt wysprzątanych nagrobków oraz zadowolenie dzieci z dobrze wykonanego zadania. Uczniowie przekonali się, że praca, którą wykonuje się, jak mówili „z potrzeby serca”, bez czerpania korzyści finansowych, zwiększa poczucie wspólnoty, spełnienia oraz kształtuje samoświadomość. Wolontariusze spotkali się również z ogromnym uznaniem mieszkańców Wałcza, co motywuje ich do dalszej pracy na rzecz drugiego człowieka.

      Autor tekstu: Agnieszka Goszczyńska

      Zdjęcia: Joanna Masłowska i Marta Kotarska

    • Zapałka nie ogrzeje
     • Zapałka nie ogrzeje

      Przygotowując się do okresu jesienno – zimowego, który jest najtrudniejszy dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich, Caritas organizuje zbiórki środków finansowych na zakup opału dla potrzebujących. Sytuacja wielu rodzin w naszym mieście jest na tyle trudna, że nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W okresie zimowym w wielu domach brakuje także pieniędzy na opał. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, oddziałuje negatywnie na samopoczucie
      i komfort psychiczny.

      Pragniemy uwrażliwić mieszkańców Wałcza na problem biedy oraz wynikających z niej konsekwencji, z którymi borykają się ubodzy z naszego miasta. 27 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego kwestowali w parafii św. Mikołaja. Ofiarodawcy za okazane wsparcie finansowe otrzymywali specjalnie wyprodukowane na ten cel symboliczne pudełka
      z zapałkami, opatrzone hasłem i logo Caritas.

      Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wesprzeć akcji „ ZAPAŁKA NIE OGRZEJE” zapraszamy
      1 i 3 listopada,  będzie prowadzona zbiórka przy kościele św. Mikołaja w Wałczu, po każdej mszy świętej. Czekamy na Ciebie!

      Wolontariusze SKC wraz z opiekunem Anną Ogonowską

   • Kontakty

    • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wałczu
    • sekretariat@kornelowka.com
    • sekretariat@kornelowka.com
    • b.patrzek@kornelowka.com
    • tel./fax (67) 387 30 55 Szkoła posiada Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na platformie ePUAP /sp1walcz/SkrytkaESP
    • ul. Robotnicza 23 78-600 Wałcz
    • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu reprezentowana przez dyrektora Ewę Hołowską -Kędzierską, tel. 673873055, e-mail sekretariat@kornelowka.com
    • Małgorzata Piesiak Kontakt: m.piesiak@kornelowka.com tel. 67 3873055