Aktualności

    • Wycieczka do Rejonowego Sądu Okręgowego w Wałczu
     • Wycieczka do Rejonowego Sądu Okręgowego w Wałczu

      W poniedziałek 13 stycznia uczniowie klasy IIa i IIIa wybrali się do sądu. Wycieczka była niecodzienną, bez wątpienia niezapomnianą wyprawą. Dzieci   nie tylko zwiedziły sam budynek sądu, poszczególne pomieszczenia i sale rozpraw, lecz mogły porozmawiać z panią sędzią Alicją Mazurkiewicz, obejrzeć jej strój, uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania. Niemalże każde dziecko chciało wiedzieć, kto znajduje się na sali podczas rozprawy, czy prowadzona sprawa odbywa się tak samo, jak to czasem widać w filmach. Gdzie siedzą osoby oskarżone? Gdzie siedzi sędzia, gdzie obrońca oskarżonego? Te i wiele innych pytań kłębiło się w głowach dzieci. Oczywiście ogromna ciekawość  została zaspokojona. Pani sędzia opowiedziała o swojej pracy, o przebiegu rozpraw, a także roli poszczególnych osób w nich uczestniczących. Atrakcją dla dzieci była możliwość zasiadania na poszczególnych miejscach w sali rozpraw oraz edukacyjna symulacja  rozprawy, gdzie rolę, oskarżonego, oskarżyciela i obrońcy odegrali sami uczniowie.

    • XV Olimpiada Matematyczna Juniorów (2019/2020)
     • XV Olimpiada Matematyczna Juniorów (2019/2020)

      Uczniowie naszej szkoły, Cezary Goszczyński oraz Ignacy Forysiewicz zakwalifikowali się do zawodów II stopnia XV Olimpiady Matematycznej Juniorów (2019/2020), które odbyły się 11.01.2020 r. w Szczecinie. OMJ to ogólnopolskie zawody matematyczne o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i liczymy na udział w kolejnym etapie, który odbędzie się 21-22.03.2020 w Warszawie.

      Zachęcamy do zmierzenia się z jednym z zadań konkursowych:

      W pewnym turnieju wzięli udział chłopcy i dziewczęta. Każda osoba rozegrała dokładnie jeden mecz z każdą inną osobą, niebyło remisów. Po turnieju okazało się, że każdy przegrał co naj-mniej raz. Ponadto każdy chłopiec przegrał inną liczbę meczów niż każdy z pozostałych chłopców. Wykaż, że pewna dziewczynka wygrała mecz z pewnym chłopcem.

    • Żywa lekcja historii
     • Żywa lekcja historii

      Dzisiejszy dzień obfitował w wiele atrakcji. Klasy piąte i szóste miały możliwość wziąć udział w żywej lekcji historii. Na jedną godzinę mała sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce magiczne. Dwaj panowie w strojach szlacheckich przykuli swoim głosem i przywiezionymi ze sobą  rekwizytami uwagę ponad setki uczniów. A to nie lada wyczyn! Tematem  dzisiejszej lekcji była szlachta i husaria w XVII wiek. Świetnie się składało, uczniowie z klas szóstych mieli możliwość utrwalenia sobie wiadomości, które już posiadali. Dzieciaki na pytania odpowiadały chętnie. Chętnie też przywdziewały stroje z epoki. Przedstawiciele Agencji Widowisk  Historycznych z Torunia potrafili w dowcipny sposób przekonać młodzież, że nie taka historia straszna. Na zakończenie  wszyscy byli świadkami pojedynku na szable i wystrzału z XVII -wiecznej broni palnej.

    • XI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
     • XI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej

      Dnia 8 stycznia 2020 roku odbył się etap szkolny XI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. W konkursie wzięło udział 17 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych klas I – V i VI – VIII.

      Do etapu rejonowego, który odbędzie się 11 marca 2020 roku w Pile zakwalifikowali się:

      Kategoria I uczniowie klas I – V:

      1. Aleksandra Wenio kl. V c
      2. Jan Antoniak kl. IV a
      3. Szymon Geppert kl. V b

      Kategoria II uczniowie klas VI – VIII:

      1. Szymon Bodak kl. VIII b
      2. Sylwia Kamińska kl. VIII b
      3. Maja Brożek kl. VI d

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

      Beata Patrzek i Anna Ogonowska

    • Pierniczki, Lebkuchen i Gingerbreads
     • Pierniczki, Lebkuchen i Gingerbreads

      Tuż przed przerwą świąteczną "Koło turystyczne z elementami języka niemieckiego" spotkało sie, by wspólnie robić i dekorować pierniki. Przyjemnej pracy towarzyszył świąteczny nastrój a miękkie, puszyste i aromatyczne pierniki smakowały wspaniale. "Turystyczno-językowy zawrót głowy" życzy wszystkim Frohe Weihnachten i Merry Christmas!

      Daria Piórkowska, Agnieszka Stepień

    • Samorząd Uczniowski mag Deutsch!
     • Samorząd Uczniowski mag Deutsch!

      W ramach współpracy z Samorządem Uczniowskim p. Daria Piórkowska i młodzież opracowała mapy myśli w języku niemieckim dla klas starszych oraz obrazkowy kącik j. niemieckiego dla najmłodszych. Wszystko po to, by również na przerwach podnosić swoje językowe umiejętności. Kolejną niemieckojęzyczną akcją Samorządu Uczniowskiego było przygotowanie zagadek świątecznych w kodach QR. Uczniowie w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną z wielką radością odczytywali  tajemnicze znaczki dowiadując się ciekawostek z dziedziny krajoznawstwa.

    • Kiermasz świąteczny
     • Kiermasz świąteczny

      W dniach 10-11 XII 2019 roku odbył się w naszej szkole Kiermasz świąteczny. Głównym organizatorem kiermaszu była pani Jolanta Zielecka - Klasa oraz SU. Kiermasz został przygotowany w ramach akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Razem na Święta. W przygotowanie kiermaszu były zaangażowane: Teresa Słowińska, Anna Ogonowska, Karolina Glinka-Komorowska, Marzenna Daniel, Alina Bortnowska oraz opiekunki samorządu: Justyna Wilczyńska i Agnieszka Goszczyńska. Celem kiermaszu było zebranie funduszy na zakup upominków dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Wałczu; zaangażowanie uczniów naszej szkoły w pracę na rzecz innych. Pod koniec listopada ogłoszono uczniom i nauczycielom informacje  o kiermaszu. Dzieci przygotowały: świąteczne kartki, stroiki, bombki, bałwanki, mikołajki, aniołki i wiele innych ozdób świątecznych. Dzięki uprzejmości hurtowni Molkip pozyskaliśmy  świąteczny asortyment, który wzbogacił naszą ofertę. Swoje prace na kiermasz przekazała także emerytowana nauczycielka naszej szkoły pani Bożena Błażewicz. W szkole pojawiły się plakaty informujące o kiermaszu wykonane przez panią Marzennę Daniel.  W dzień kiermaszu wspólnie  z uczniami klasy VIIa  ustawiliśmy stoisko, które udekorowała pani Karolina Glinka-Komorowska. W porozumieniu z opiekunkami samorządu  wybrano uczennice, które zgłosiły się  do sprzedaży podczas kiermaszu. Były to:  Dominika Brożek i Zuzanna Maciejewska z klasy VIIb,  wspomagane przez wolontariuszki z klasy VIa i VIb. Podczas trwania kiermaszu zarobiono 800 zł. W okresie świątecznym zespół wokalny z panią Małgorzatą Kozak odwiedził podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Wałczu, by wspólnie zaśpiewać kolędy i wręczyć upominki zakupione ze zgromadzonych pieniędzy. Dzięki realizacji tego zadania uczniowie naszej szkoły rozwijali umiejętność  pełnego realizowania własnych pomysłów, promowali szkołę, pracowali na rzecz potrzebujących oraz mieli możliwość kształtowania optymistycznego nastawieniado realizacji zadań i pojawiających się problemów.

    • Wałeccy „Kornelowcy” na podium w II Diecezjalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Koszalinie
     • Wałeccy „Kornelowcy” na podium w II Diecezjalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Koszalinie

      5 stycznia 2020 roku najlepsi kolędnicy z całej diecezji zjechali się do Koszalina, żeby wyśpiewać bożonarodzeniową radość i podtrzymać najpiękniejszą tradycję.

      Całe bogactwo kolędowych tradycji oraz wiele zupełnie nowych utworów bożonarodzeniowych można było usłyszeć podczas finałowego koncertu II Diecezjalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Za sprawą najlepszych
      z najlepszych, wyłonionych podczas grudniowych eliminacji, koszaliński kościół pw. św. Wojciecha rozbrzmiał pięknym śpiewem dzieci i młodzieży.

      W przesłuchaniach, które odbywały się w Koszalinie i w Pile, wzięło udział łącznie ponad 530 uczestników.

      Jury oceniające finałowe zmagania, nie miało łatwego zadania.
      W poszczególnych kategoriach wiekowych wśród zespołów za najlepszy uznano „Tu i teraz” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego
      z Wałcza, który zaprezentowały utwór „ A wczora z wieczora”.

      Podczas obrad jury jako gość specjalny wystąpił zespół „Makuszynki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego z Wałcza, który zaprezentował kolędę „Przybierzeli do Betlejem”

      Prócz wykonawców nagrodzono także nauczycieli kolędujących uczniów.
      W tym roku nagroda trafiła do Wałcza – Małgorzaty Kozak i Anny Ogonowskiej, opiekunek dwóch zespołów: Tu i teraz – tegorocznego zwycięzcy w kategorii zespół oraz zeszłorocznych laureatów – Makuszynek.

      Jesteśmy bardzo dumni z uczniów naszej szkoły, zaprezentowali się wspaniale
       i godnie reprezentowali nasze miasto.

      Dziękujemy bardzo Pani dyrektor Ewie Hołowskiej – Kędzierskiej, Rodzicom uczniów i Urzędowi Miasta za wsparcie finansowe, które umożliwiło nam udział w konkursie.

      A szczególne podziękowania kierujemy do Pani Agnieszki Pająk, która swój wolny czas poświęca na pomoc w opiece podczas każdego wyjazdu.

       

      Opracowanie teksu – Anna Ogonowska

      Zdjęcia – Ewelina Pomagalska

    • Pomagamy
     • Pomagamy

      Uczniowie klasy VI b postanowili zaopatrzyć lodówkę miejską w produkty żywnościowe. To Mikołajkowy prezent dla ludzi potrzebujących.