Aktualności

    • Pusta choinka
     • Pusta choinka

      Grono pedagogiczne i pracownicy szkoły włączyli się do akcji Pusta Choinka organizowanej przez Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej.

       Akcja polega na spełnieniu życzeń dzieci, aby ich choinka nie pozostała pusta.

      Dzięki zaangażowaniu udało się spełnić marzenia 12 dzieci.

      24 grudnia 2021r. dzieci otrzymały prezenty.

      Bardzo dziękujemy Wszystkim za pomoc i wrażliwe serce.

      Koordynatorzy akcji:

      Ewa Szczepaniak, Karolina Adamkiewicz i Anna Ogonowska

    • Drzewo Życia
     • Drzewo Życia

      19 grudnia 2021r. Wolontariusze SKC ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu  kwestowali po każdej Mszy Świętej przy kościele św. Mikołaja w ramach akcji Drzewo Życia 

      Akcja "Drzewo Życia" polega na zbiórce pieniędzy na zakup sadzonek awokado dla rwandyjskich rodzin. Sposobem na przyjście z pomocą głodującym jest przekazanie im do hodowli sadzonek drzewek awokado, owocu znanego w ich kraju jako bardzo pożywny i bogaty w witaminy.

      Każda sadzonka awokado kosztuje 35 złotych. Ich zakup i dystrybucja koordynowane są w  Rwandzie. Zajmuje się tym misjonarz, który za przekazane przez nas pieniądze zakupi drzewka awokado i przekaże je rodzinom najbardziej potrzebującym pomocy.

       

       W ramach akcji udało nam się zebrać 882,84 zł. = 25 sadzonek awokado.

      Wspierając akcję Drzewo Życia pomogliśmy zwalczać głód wśród dzieci w Rwandzie.

      Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!!!

    • Thanksgiving day - Święto dziękczynienia
     • Thanksgiving day - Święto dziękczynienia

      Ważne święto dla Amerykanów to Święto dziękczynienia, które zapoczątkowane zostało w XVII wieku i jest obchodzone do dzisiaj w czwarty czwartek listopada. Związane ono było z przygotowaniem uczty przez Anglików z podziękowaniem rdzennym Amerykanom za pomoc w przetrwaniu ciężkiego czasu po przypłynięciu na nieznany ląd. Klasy dwujęzyczne również świętowały ten dzień. Najpierw przygotowywali listy z podziękowaniem, a następnie w dzień dziękczynienia rozdane zostały one do konkretnych osób. Klasy dwujęzyczne przygotowały również list do Burmistrza miasta oraz do Pani Dyrektor dziękując za danie im możliwości rozwijania swoich językowych umiejętności.

    • Warsztaty LEGO dla pierwszoklasistów
     • Warsztaty LEGO dla pierwszoklasistów

      W ubiegłą środę klasy 1a i 1b wybrały się do Lokalnego Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje". Dzieci wzięły udział w warsztatach chemicznych, na których samodzielnie wykonały mydełka oraz poznały gęstość substancji, dzięki czemu stworzyły tęcze w probówkach. Kolejną atrakcją były warsztaty LEGO, na których pierwszaki zbudowały jeżdżące łaziki. To był niezwykle intensywny i kreatywny dzień! 

    • Coding is fun!
     • Coding is fun!

      W tegorocznym projekcie #codeweek nasza szkoła zorganizowała wydarzenie dla wszystkich zarejestrowanych uczestników z portalu euroweek.eu. Próbowaliśmy swoich sił podczas pierwszych kroków w programowaniu w języku Python. Zwróciliśmy też uwagę na anglojęzyczną terminologię i modyfikowaliśmy nasze pierwsze kody. Coding is fun!

    • ZAPAŁKA NIE OGRZEJE
     • ZAPAŁKA NIE OGRZEJE

      Przygotowując się do okresu jesienno – zimowego, który jest najtrudniejszy dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich, Caritas organizuje zbiórki środków finansowych na zakup opału dla potrzebujących. Sytuacja wielu rodzin w naszym mieście jest na tyle trudna, że nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W okresie zimowym w wielu domach brakuje także pieniędzy na opał. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, oddziałuje negatywnie na samopoczucie
      i komfort psychiczny.

      Pragniemy uwrażliwić mieszkańców Wałcza na problem biedy oraz wynikających z niej konsekwencji, z którymi borykają się ubodzy z naszego miasta. 31 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego kwestowali w parafii św. Mikołaja. Ofiarodawcy za okazane wsparcie finansowe otrzymywali specjalnie wyprodukowane na ten cel symboliczne pudełka
      z zapałkami, opatrzone hasłem i logo Caritas.

      Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wesprzeć akcji „ ZAPAŁKA NIE OGRZEJE” zapraszamy
      1 i 7 listopada,  będzie prowadzona zbiórka przy kościele św. Mikołaja w Wałczu, po każdej mszy świętej. Czekamy na Ciebie!

      Wolontariusze SKC wraz z opiekunem Anną Ogonowską

    • Halloween online
     • Halloween online

      Wyjątkowe lekcje w wyjątkowych okolicznościach. Zdalne nauczanie wcale nie ogranicza naszych możliwości poznawczych i nie ogranicza wyobraźni uczniów. Tegoroczne Halloween spędziliśmy na zajęciach online gdzie oprócz szlifowania swoich umiejętności językowych i poznaniu genezy święta duchów bawiliśmy się całkiem dobrze. Pamiętaliśmy też, żeby zwrócić uwagę na dobrowolność udziału w tego typu zabawach i innych aspektach kulturoznawczych.

    • Konkurs wiedzy o różańcu
     • Konkurs wiedzy o różańcu

      8 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Wałczu odbył się miejski konkurs wiedzy o różańcu.

      Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

      Jan Kowalski

      Wiktor Łoboda

      Jan Antoniak

      Maja Brożek

      Szymon Geppert

      Aleksandra Wenio

        Konkurs w swoim założeniu ma pomóc uczniom w zdobyciu i uporządkowaniu podstawowej wiedzy nt. różańca św., tzn. jego historii, podziale na części i tajemnice, objawieniach i obietnicach z nim związanych wyjaśniających cel i sens modlitwy różańcowej. 

      W kategorii klas VII - VIII

      I miejsce Maja Brożek

      II miejsce Aleksandra Wenio

      Kategoria klas V - VI

      I miejsce Jan Antoniak

      II miejsce Wiktor Łoboda

      Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy za udział w konkursie.

      Gratulujemy zwycięzcom ;0)

       

    • Mam 6 lat
     • Mam 6 lat

      Mamy zaszczyt przywitać w gronie sześciolatków- kolejnych zerówkowiczów.

      Lilu, Julku i Antku życzymy Wam wielu sukcesów, fajnych ludzi obok siebie. Spełnienia marzeń, ciekawych zabawek i czasu na realizację Waszych pragnień. Wszystkiego najlepszego 

    • Pasowanie przedszkolaków
     • Pasowanie przedszkolaków

      Nastał ten ważny dla nas dzień, kiedy to pani Dyrektor uderzeniem ołówka przyjęła wszystkie dzieci do braci uczniowskiej naszej Szkoły. od teraz to już nie maluchy - to ZERÓWKOWICZE, którzy wiedzą jak należy się zachować. Wierszem przekonali wszystkich, że w przedszkolu to fajnie jest, ale czas upływa nie tylko dobrej zabawie, ale i nauce. Zadziwili obecnych przywitaniem w języku migowym.  Znają magiczne słowa i z kulturą są za pan brat.

    • Klasowy teatrzyk
     • Klasowy teatrzyk

      Na ostatnich zajęciach artystyczno - teatralnych pierwszoklasiści zamienili się w zwierzątka i podzieleni na grupy przygotowali wspaniałe scenki. Uczniowie wykazali się niezwykłym talentem aktorskim i bardzo chętnie wcielali się w różne role. Śmiechu było co niemiara! :)))