Aktualności

     • SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU „ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA I ORGANIZACJE ZAJMUJĄCE SIĘ OCHRONĄ TYCH PRAW”

      Klasa 8b w ramach lekcji Wiedza o Społeczeństwie podjęła się wykonania projektu na temat łamania praw człowieka i organizacji zajmujących się ochroną tych praw. Prawa człowieka na całym świecie pomimo wzrostu świadomości wielu osób  i instytucji były i nadal są łamane. Dlatego należy głośno mówić o tej kwestii, aby w przyszłości zapobiec temu. Projekt zaproponowany przez Panią Aleksandrę Polechońską- nauczyciela WOSu w SP nr 1 w Wałczu miał na celu poszerzenie wiedzy na powyższy temat, a także miał wskazać odbiorcom tego projektu gdzie szukać pomocy w tych trudnych sytuacjach.

      Projekt realizowany był w grupach kilkuosobowych. Każda grupa była odpowiedzialna za daną część.

      Grupa 1 zajęła się znalezieniem informacji o organizacjach pozarządowych zajmujących się badaniem poziomu przestrzegania praw człowieka oraz przygotowaniem wykazu stron internetowych prowadzonych przez te instytucje.

      Grupa 2 odszukała informacji o państwach, w których łamane są prawa człowieka i przeanalizowała poszczególne przypadki z uwzględnieniem typu naruszanych praw  i rodzajów grup społecznych dotkniętych tym problemem.

      Zadaniem grupy 3 było stworzenie fotogalerii do treści przygotowanych przez grupę 1 i 2.

      Natomiast grupa 4 napisała sprawozdanie na stronę internetową szkoły na temat realizacji projektu, a także na podstawie materiałów grupy 1,2 i 3 stworzyła broszurę    o łamaniu praw człowieka na świecie i organizacjach zajmujących się ochroną tych praw.

      Ostatnia grupa odnalazła organizację pozarządową w Wałczu lub okolicy zajmującą się ochroną praw człowieka. Następnie przeprowadziła wywiad z pracownikiem tej organizacji  i go do naszej szkoły.

      Wszystkie grupy wykonały pomyślnie swoje zadanie. Finałowym etapem działań była lekcja WOSu (11 stycznia), podczas której uczniowie przedstawili efekty swojej pracy.

                  Dzięki temu zadaniu uczniowie, którzy w przyszłości staną się świadkami łamania praw człowieka będą wiedzieli w jaki sposób zareagować, gdzie szukać pomocy. A może również zaangażują się w działalność organizacji stojących na straży PRAW CZŁOWIEKA?

                                                                                                       Gabriela Andrzejak

      Julia Nyl

      Julia Glazińska

      Wiktoria Witkowska

      Marika Bodnar

    • Thanksgiving day - Święto dziękczynienia
     • Thanksgiving day - Święto dziękczynienia

      Ważne święto dla Amerykanów to Święto dziękczynienia, które zapoczątkowane zostało w XVII wieku i jest obchodzone do dzisiaj w czwarty czwartek listopada. Związane ono było z przygotowaniem uczty przez Anglików z podziękowaniem rdzennym Amerykanom za pomoc w przetrwaniu ciężkiego czasu po przypłynięciu na nieznany ląd. Klasy dwujęzyczne również świętowały ten dzień. Najpierw przygotowywali listy z podziękowaniem, a następnie w dzień dziękczynienia rozdane zostały one do konkretnych osób. Klasy dwujęzyczne przygotowały również list do Burmistrza miasta oraz do Pani Dyrektor dziękując za danie im możliwości rozwijania swoich językowych umiejętności.

    • Warsztaty LEGO dla pierwszoklasistów
     • Warsztaty LEGO dla pierwszoklasistów

      W ubiegłą środę klasy 1a i 1b wybrały się do Lokalnego Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje". Dzieci wzięły udział w warsztatach chemicznych, na których samodzielnie wykonały mydełka oraz poznały gęstość substancji, dzięki czemu stworzyły tęcze w probówkach. Kolejną atrakcją były warsztaty LEGO, na których pierwszaki zbudowały jeżdżące łaziki. To był niezwykle intensywny i kreatywny dzień! 

    • Coding is fun!
     • Coding is fun!

      W tegorocznym projekcie #codeweek nasza szkoła zorganizowała wydarzenie dla wszystkich zarejestrowanych uczestników z portalu euroweek.eu. Próbowaliśmy swoich sił podczas pierwszych kroków w programowaniu w języku Python. Zwróciliśmy też uwagę na anglojęzyczną terminologię i modyfikowaliśmy nasze pierwsze kody. Coding is fun!

    • Halloween online
     • Halloween online

      Wyjątkowe lekcje w wyjątkowych okolicznościach. Zdalne nauczanie wcale nie ogranicza naszych możliwości poznawczych i nie ogranicza wyobraźni uczniów. Tegoroczne Halloween spędziliśmy na zajęciach online gdzie oprócz szlifowania swoich umiejętności językowych i poznaniu genezy święta duchów bawiliśmy się całkiem dobrze. Pamiętaliśmy też, żeby zwrócić uwagę na dobrowolność udziału w tego typu zabawach i innych aspektach kulturoznawczych.

    • Konkurs wiedzy o różańcu
     • Konkurs wiedzy o różańcu

      8 listopada 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Wałczu odbył się miejski konkurs wiedzy o różańcu.

      Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

      Jan Kowalski

      Wiktor Łoboda

      Jan Antoniak

      Maja Brożek

      Szymon Geppert

      Aleksandra Wenio

        Konkurs w swoim założeniu ma pomóc uczniom w zdobyciu i uporządkowaniu podstawowej wiedzy nt. różańca św., tzn. jego historii, podziale na części i tajemnice, objawieniach i obietnicach z nim związanych wyjaśniających cel i sens modlitwy różańcowej. 

      W kategorii klas VII - VIII

      I miejsce Maja Brożek

      II miejsce Aleksandra Wenio

      Kategoria klas V - VI

      I miejsce Jan Antoniak

      II miejsce Wiktor Łoboda

      Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy za udział w konkursie.

      Gratulujemy zwycięzcom ;0)

       

    • Mam 6 lat
     • Mam 6 lat

      Mamy zaszczyt przywitać w gronie sześciolatków- kolejnych zerówkowiczów.

      Lilu, Julku i Antku życzymy Wam wielu sukcesów, fajnych ludzi obok siebie. Spełnienia marzeń, ciekawych zabawek i czasu na realizację Waszych pragnień. Wszystkiego najlepszego 

    • Pasowanie przedszkolaków
     • Pasowanie przedszkolaków

      Nastał ten ważny dla nas dzień, kiedy to pani Dyrektor uderzeniem ołówka przyjęła wszystkie dzieci do braci uczniowskiej naszej Szkoły. od teraz to już nie maluchy - to ZERÓWKOWICZE, którzy wiedzą jak należy się zachować. Wierszem przekonali wszystkich, że w przedszkolu to fajnie jest, ale czas upływa nie tylko dobrej zabawie, ale i nauce. Zadziwili obecnych przywitaniem w języku migowym.  Znają magiczne słowa i z kulturą są za pan brat.

    • Klasowy teatrzyk
     • Klasowy teatrzyk

      Na ostatnich zajęciach artystyczno - teatralnych pierwszoklasiści zamienili się w zwierzątka i podzieleni na grupy przygotowali wspaniałe scenki. Uczniowie wykazali się niezwykłym talentem aktorskim i bardzo chętnie wcielali się w różne role. Śmiechu było co niemiara! :))) 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wałczu
   • sekretariat@kornelowka.com
   • sekretariat@kornelowka.com
   • b.patrzek@kornelowka.com
   • tel./fax (67) 387 30 55 Szkoła posiada Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na platformie ePUAP /sp1walcz/SkrytkaESP
   • ul. Robotnicza 23 78-600 Wałcz
   • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu reprezentowana przez dyrektora Ewę Hołowską -Kędzierską, tel. 673873055, e-mail sekretariat@kornelowka.com
   • Małgorzata Piesiak Kontakt: m.piesiak@kornelowka.com tel. 67 3873055