Aktualności

    • DZIEŃ DYNI w oddziale przedszkolnym
     • DZIEŃ DYNI w oddziale przedszkolnym

      Dnia 29 i 30 października obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym Dzień Dyni. Dzieci poznały wiadomości skąd pochodzi dynia i jakie ma wartości odżywcze. Co można zrobić z dyni i w jaki sposób ją wykorzystać nie tylko w kuchni , w lecznictwie, ale także jako dekorację. Dzieci przeliczały dynie, układały puzzle z dyni i  wykonały pracę plastyczną za pomocą wydzieranki.

      Dzień był ciekawy i pełen wrażeń.

      "Dynie małe, dynie duże,

      dynie w dole, dynie w górze,

      dynie z lewej, dynie z prawej,

      dynie kręcą się w zabawie. "

    • Otrzymaliśmy Europejską Odznakę Jakości eTwinning
     • Otrzymaliśmy Europejską Odznakę Jakości eTwinning

      Z wielka przyjemnością pragnę poinformować, że nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie "In verschiedenen Sprachen". Oznacza to, że praca naszych uczniów i naszej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.W związku z tym, otrzymaliśmy certyfikat a nasz projekt zostanie pokazany wspecjalnym miejscu na Europejskim Portalu: www.etwinning.net.Serdecznie gratuluję tego niezwykłego osiągnięcia moim zeszłorocznym eTwinnerom: Julii Mularczyk, Zuzannie Kozłowskiej, Cezaremu Goszczyńskiemu, Marcie Marcinkowskiej, Kacprowi Kniat, Filipowi Rucińskiemu, Alicji Lipeckiej, Anastazji Bartosik, Patrycji Matuszak, Ignacemu Forysiewiczowi, Agacie Maizner, Blance Daleckiej i Katarzynie Adamskiej.

      Koordynator projektu szkolnego - Daria Piórkowska

    • Zapałka nie ogrzeje
     • Zapałka nie ogrzeje

      Przygotowując się do okresu jesienno – zimowego, który jest najtrudniejszy dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich, Caritas organizuje zbiórki środków finansowych na zakup opału dla potrzebujących. Sytuacja wielu rodzin w naszym mieście jest na tyle trudna, że nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W okresie zimowym w wielu domach brakuje także pieniędzy na opał. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, oddziałuje negatywnie na samopoczucie
      i komfort psychiczny.

      Pragniemy uwrażliwić mieszkańców Wałcza na problem biedy oraz wynikających z niej konsekwencji, z którymi borykają się ubodzy z naszego miasta. 18 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego kwestowali w parafii św. Mikołaja. Ofiarodawcy za okazane wsparcie finansowe otrzymywali specjalnie wyprodukowane na ten cel symboliczne pudełka
      z zapałkami, opatrzone hasłem i logo Caritas.

      Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wesprzeć akcji „ ZAPAŁKA NIE OGRZEJE” zapraszamy
      31 października ( cmentarz na Dolnym Mieście) i 1 listopada,  będzie prowadzona zbiórka przy kościele św. Mikołaja w Wałczu, po każdej mszy świętej. Czekamy na Ciebie!

      Wolontariusze SKC wraz z opiekunem Anną Ogonowską

    • MIEJSKI TURNIEJ WIEDZY OLIMPIJSKIEJ
     • MIEJSKI TURNIEJ WIEDZY OLIMPIJSKIEJ

        Dnia 15 października 2020r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego nr 1 w Wałczu odbył się Miejski Turniej Wiedzy Olimpijskiej w ramach 56. Centralnych Uroczystości Dnia Olimpijczyka.

      W szranki stanęły drużyny ze wszystkich wałeckich szkół podstawowych. W ramach konkurencji organizatorzy sprawdzali  wiedzę uczniów z zakresu igrzysk olimpijskich starożytnych i nowożytnych. Uczniowie musieli również wykazać się znajomością życiorysów  wałeckich olimpijczyków.

      Konkurs wiedzy został przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego: Bartosza Pawlika, Karola Symonowicza, za  oprawę muzyczną odpowiedzialny był Karol Solarski wspierany przez zespół wokalny prowadzony przez panią Małgorzatę Kozak, za oprawę taneczną Józef Iwański.

        Jury w składzie: Jolanta Stańczak, Grzegorz Skuza, Czesław Mai i  Roman Kościołowski, po zliczeniu końcowej punktacji wyłoniło zwycięzców.

      I miejsce zajęła drużyna z SP4 w Wałczu

      II miejsce drużyna z SP2  w Wałczu

      III miejsce drużyna z SP1 w Wałczu

       

        Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki oraz dyplomy, zwycięzcy puchary i drobne upominki: czapeczki, saszetki i kominy sportowe.

    • Rytmika w przedszkolu
     • Rytmika w przedszkolu

      Dzieci podczas zajęć z rytmiki uczą się piosenek o tematyce jesiennej :"Dzięcioł", "Duszki leśne", Zrobimy surówkę", "Gdy na dworze pada deszcz".

      Podczas śpiewu wystukują rytm klaskając, tupiąc, używają instrumentów codziennej zabawy np. klocki do wystukiwania rytmu.

    • Ogólnopolski Dzień Czytania
     • Ogólnopolski Dzień Czytania

      W naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Czytania.

      Do oddziału przedszkolnego zaprosiliśmy chętnych rodziców, aby przeczytali bajkę dla dzieci.

      Rodzice czytali bajkę o Czerwonym Kapturku, Królewnę Śnieżkę oraz wierszyki dla dzieci. Bardzo uważnie słuchały. Po skończonym czytaniu dzieci pięknie odpowiadały na pytania dotyczące tekstu.

    • Obchody 17 września
     • Obchody 17 września

      17 września 2020 roku delegacja Naszej szkoły złożyła kwiaty pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczciliśmy pamięć ofiar agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz 92 Rocznicę Powstania Zwiazku Sybiraków. 

    • Stypendia 2020
     • Stypendia 2020

         Dnia 18 września w Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu odbyło się uroczyste wręczenie miejskich stypendiów dla uczniów wyróżnionych w nauce i wolontariacie. Burmistrz miasta Wałcz, pan Maciej Żebrowski, wręczając listy gratulacyjne rodzicom zaznaczył, że stypendia są uhonorowaniem ich pracy, wsparcia i siły  włożonej w trud wychowania i rozwijania zainteresowań, zdobytej wiedzy i umiejętności ich dzieci. Uczniom życzył, aby dotychczasowe osiągnięcia były niewyczerpanym źródłem twórczych poszukiwań, aby inspirowały do nowych pomysłów i otwierały drogę do realizacji najbardziej ambitnych planów.

      Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem pani Małgorzaty Kozak.

      Lista nagrodzonych uczniów:

      Stypendia naukowe:

      1.      Gabriela Niewulska              

      2.      Adam Kawczyński

      3.      Matylda Wyrzykowska         

      4.      Dominik Kurzak

      5.      Aleksandra Niewulska          

      6.      Ignacy Forysiewicz               

      7.      Cezary Goszczyński              

      8.      Vera Kijak                             

      9.      Sergiusz Jażdżewski             

      10.  Maja Brożek                         

      11.  Gabriela Andrzejak               

      12.  Jan Ostrowski                       

      13.  Przemysław Kaziukajtis

      14.  Oskar Biesiada

      15.  Anastazja Bartosik                

      16.  Daria Pierzyńska                   

      17.  Piotr Ługowski                     

      18.  Jan Antoniak

      19.  Zuzanna Michalska

      20.  Aureliusz Klim                      

      21.  Katarzyna Adamska

       

      Stypendia za działalność społeczną:

      1. Blanka Dalecka                 

      2. Gabriela Wilczyńska         

      3. Zuzanna Stańczyk 

      4. Konrad Szczepanik

      5. Martyna Kowalewska

      6. Patrycja Matuszak 

      7. Julia Mularczyk     

      8. Marta Marcinkowska                    

      9. Izabela Maślak       

      10. Nikola Kuźmińska          

      11. Szymon Bodak               

      12. Patryk Klekot                              

      13. Wanessa Konieczna                    

      14. Jakub Marchwiak            

      15. Igor Kuczkowski             

      16. Sylwia Kamińska            

      17. Dominika Brożek

     • Lekcja muzealna

      Dziesiątego września odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Wałeckiej. Przewodnik oprowadził nas po wystawie „W 75. rocznicę repolonizacji i utworzenia struktur ZNP na Ziemi Wałeckiej”. Uczniowie klasy 8b mogli doświadczyć tego, jak wyglądała szkoła, do której uczęszczali ich rodzice i dziadkowie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o szkołach, uczniach i nauczycielach ukazanych m.in. w „Syzyfowych pracach” i „Kamieniach na szaniec”. Poza tym obejrzeliśmy wystawę stałą, która była równie ciekawa. 

    • Narodowe Czytanie „Balladyny”
     • Narodowe Czytanie „Balladyny”

      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku wspólnie czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Poeta połączył w utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna, a jej liczne inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

      Utwór Juliusza Słowackiego został odczytany we fragmentach z podziałem na role na lekcjach języka polskiego w klasach siódmych i ósmych. Tekst w całości jest lekturą obowiązkową, której znajomość przyda się podczas egzaminu ósmoklasisty. Książka dostępna legalnie online pod linkiem:

      https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balladyna/

      Zachęcamy do lektury

    • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO I PRZEDSZKOLNEGO 2020/21
     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO I PRZEDSZKOLNEGO 2020/21

      Nowy rok szkolny w Kornelówce rozpoczął sie inaczej, niż zwykle, ale pełni nadziei, radości i ciekawości spotkaliśmy się ze swoimi nauczycielami, koleżankami i kolegami.

      Pierwszoklasiści po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, poznali swoje Panie i złożyli ślubowanie. Życzymy im wspaniałych przygód w szkole i rozwijania swoich pasji i talentów.

      Wszystkim uczniom i nauczycielom Kornelówki życzymy powodzenia i dużo zdrowia w nowym roku szkolnym, a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci!